Modne diety a Hashimoto
HASHIMOTO I TARCZYCA

MODNE DIETY A HASHIMOTO

4 kwietnia 2022

Dieta bezglutenowa i dieta bezlaktozowa to najczęstsze odpowiedzi na forach internetowych na niemal wszystkie dolegliwości związane z Hashimoto. Podobno restrykcyjne przestrzeganie tych diet ma nas wyleczyć raz na zawsze z Hashimoto (a nawet niedoczynności tarczycy). Zanim jednak zaczniecie wyrzucać wszystkie produkty z kuchni, zachęcam do odbycia wizyty u lekarza i sprawdzenia, czy rzeczywiście ta dieta jest dla Was wskazana.

Dieta bezglutenowa a Hashimoto

Gluten występuje w zbożach i według niektórych jest winny wszystkim dolegliwościom, które występują przy Hashimoto. A przynajmniej takie rzeczy możemy przeczytać na forach internetowych.

W rzeczywistości wykluczyć gluten powinny osoby, które chorują na celiakię (choruje na nią ok. 1%-3% populacji świata) lub mają alergię np. na pszenicę. Powinny one przestrzegać zasad tej diety pod opieką dietetyka klinicznego. Poza tym nie ma żadnych dowodów na jakikolwiek korzystny wpływ stosowania diety bezglutenowej w chorobie Hashimoto.

Dowody są jednak na to, że osoby stosujące na własną rękę dietę bezglutenową mają większe niedobory ważnych dla organizmu pierwiastków znajdujących się w zbożach. Może to doprowadzić do niedokrwistości i chorób naczyniowo-sercowych.

Dodatkowo żywność bezglutenowa jest wysoko przetworzona, przez co stwierdza się większą zapadalność na cukrzycę u osób ją stosujących w tym m.in. chorych na celiakię.

Dieta bezlaktozowa a Hashimoto

Dieta popularna jak ta powyższa i dokładnie tak samo nie ma żadnych dowodów naukowych na jej korzystny wpływ na chorobę Hashimoto.

Stosownie jej jest zasadne jedynie w przypadku nietolerancji na laktozę, czyli braku enzymu trawiącego laktozę tzw. hipolaktazja. Występuje ona znacznie częściej u dorosłych niż u dzieci. Szacuje się, że nietolerancja laktozy występuje u ok. 25% dorosłych.

Laktoza to nic innego jak cukier, który nasz organizm musi rozłożyć na pojedyncze czynniki. Mleko bez laktozy również zawiera ten sam cukier tylko, że już rozłożony, przez co szybciej podnosi poziom cukru w organizmie.

Jaka dieta w chorobie Hashimoto?

Jak już wspomniałam powyżej, w żadnych badaniach nie udowodniono, żeby jakakolwiek dieta korzystnie wpływała na chorobę Hashimoto lub niedoczynność tarczycy. Z wyjątkiem wyżej wymienionych nietolerancji. W związku z tym na początku zachęcam do zrobienia u siebie testów na nietolerancje pokarmowe. Następnie w zależności od wyników, rozpoczęcie stosownej diety pod czujnym okiem specjalisty. Zmieniając dietę bez pomocy dietetyka, ryzykujemy zaostrzenie chorób (lub pojawienie się nowych) spowodowane m.in. niedoborami witamin i minerałów.

Jeśli bardzo chcecie eksperymentować z dietą, to zachęcam zacząć od wprowadzenia zdrowych nawyków do swojego sposobu odżywiania, czyli jedzenie dużej ilości warzyw, odstawienie słodkich napojów, picie odpowiedniej ilości wody, wykluczenie produktów wysoko przetworzonych itp.

Możecie spróbować ograniczyć spożywanie produktów pszennych, ale nie od razu wszystkich zbóż. Odstawiając mleko pochodzenia zwierzęcego, należy pamiętać, że mleka roślinne w zależności od rodzaju również zawierają cukry, które mogą powodować wyrzuty glukozy.

Na koniec dodam, że jedzenie ma być również przyjemnością i nadawać smaku naszemu życiu. O tym, co ja lubię jeść i jaką dietę stosuję, przeczytacie tutaj.


Źródła:

  • Systematic appraisal of lactose intolerance as cause of increased need for oral thyroxine (2014)
  • Czy stosować dietę bezglutenową w chorobie Hashimoto? dr Anna Wojtasik, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
  • Long term gluten consumption in adults without celiac disease and risk of coronary heart disease: prospective cohort study (2017)

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz