Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która u każdego zdiagnozowanego może dawać inne objawy oraz przyczyniać się do powstawania innych chorób przewlekłych, takich jak niedoczynność tarczycy. Wszystko jest uwarunkowane indywidualnie, dlatego też nie ma jednej utartej ścieżki leczenia dla każdego. Są jednak pewne zalecania i schematy, o których należy pamiętać.
1. Obserwowanie stanu zdrowia, stała kontrola lekarza oraz regularne badania
Jeśli właśnie zdiagnozowano u Ciebie Hashimoto lub niedoczynność tarczycy musisz nauczyć się odczytywać sygnały, które daje Ci Twój organizm. Pamiętaj, że te choroby mają bardzo wiele objawów, które są widoczne również w trakcie leczenia. Nie lekceważ żadnego z nich. Jak tylko zauważysz coś podejrzanego, to od razu zrób badania lub skontaktuj się ze swoim lekarzem. Niestety uciążliwość tych chorób, polega m.in. na częstszym pojawianiu się w laboratorium medycznym niż w pełni zdrowa osoba. Jak często należy wykonywać badania, to sprawa indywidualna zależna od aktualnego stanu zdrowia. Na początku, kiedy ustawia się prawidłowy poziom hormonów, może być to nawet co miesiąc. Najrzadziej wykonuje się badania co 6 miesięcy, jeżeli wszystko jest stabilne od dłuższego czasu. Ja zazwyczaj robię badania co 3 miesiące. Podstawowy zestaw badań niezbędnych do wykonania przy Hashimoto i chorobach tarczycy znajdziesz w tym poście. Twój lekarz na pewno też stworzy taką listę odpowiednio dobraną do Twojego stanu zdrowia. Pamiętaj, żeby nie opuszczać wizyt u endokrynologa, bo to on powinien być Twoim przyjacielem w sprawach związanych z tymi chorobami.
2. Leki na niedoczynność tarczycy
Jeśli stwierdzono u Ciebie niedoczynność tarczycy i przepisano leki z hormonami, najprawdopodobniej będziesz je brać już zawsze. Przyjmuje się je rano na czczo, według zaleceń min. 30 min przed jedzeniem oraz najlepiej o tej samej godzinie każdego dnia (u mnie z tym różnie bywa, bo w weekendy zazwyczaj dłużej śpię 😉 ). Trzeba wyrobić w sobie nawyk, aby pamiętać o tych lekach, o ile w domu nie jest to aż takie trudne, to w podróży trudniej jest się zorganizować. Należy też mieć zawsze ze sobą odpowiedni zapas leków. Należy wszystko tak zaplanować, aby choroba miała jak najmniejszy wpływ na nasz styl życia.
3. Suplementy przy Hashimoto
Pewnie nie raz usłyszysz słowa „odpowiednia suplementacja”, jeżeli wspomnisz, że chorujesz na Hashimoto. Przy tym schorzeniu najczęściej suplementuje się witaminę D, ponieważ Hashimoto utrudnia wchłanianie się jej do organizmu. Możliwe, że wystąpią u Ciebie również braki innych witamin i minerałów, ale pamiętaj, żeby zawsze ich przyjmowanie konsultować z lekarzem po wcześniej wykonanych badaniach. W Polsce mamy duży wybór suplementów w aptekach i poza nimi, ale to nie są cukierki. Źle dobrane mogą przynieść więcej szkody niż korzyści dla naszego organizmu. Czyli ponownie Twój endokrynolog powinien być Twoim doradcą numer 1.
4. Aktywność fizyczna i zdrowie psychiczne
Kiedy Hashimoto daje bardzo w kość i ze strony organizmu widać dużo objawów, trzeba zrobić wszystko, żeby je zniwelować. Przede wszystkim należy się nie załamywać i zadbać o zdrowie psychiczne. Nie można pozwolić, żeby choroba nami rządziła. Dobrym sposobem jest regularna aktywność fizyczna. Sport pomaga również walczyć ze stresem, który wpływa na zaostrzenie stanu zapalnego w naszym organizmie. Aktywność fizyczna zwłaszcza ta na świeżym powietrzu jest jednym ze sposobów na pokonanie stresu, który towarzyszy nam w codziennym życiu. Dla mnie sport jest ważną częścią życia, o czym już pisałam tutaj. Ty na pewno też znajdziesz swoją ulubioną formę ruchu. W zdrowym ciele zdrowy duch!
5. Dokładna weryfikacja informacji na temat Hashimoto i niedoczynności tarczycy
Ostatni punk na mojej liście, ale na pewno nie mniej ważny od powyższych. W czasach, kiedy mamy dostęp do wszystkich informacji, ciężko jest odróżnić prawdę od kłamstwa. Choruję na Hashimoto i niedoczynność tarczycy już od 15 lat i przez ten czas zdążyłam przeczytać bardzo dużo artykułów, wypowiedzi innych osób na forach internetowych, obejrzałam setki programów na tematy związane z tarczycą oraz rozmawiałam z ludźmi z mojego otoczenia. Niestety nie wszystko, co przeczytałam i usłyszałam jest prawdziwe lub odpowiednie dla mnie. W internecie istnieje bardzo wiele grup wsparcia dla osób chorujących na Hashimoto, ale poza informacjami jak sobie radzić z niektórymi objawami, niestety zawierają one również wypowiedzi, które nie są potwierdzone naukowo lub po prostu wymyślone rzeczy. Pamiętajcie, jeśli jakaś metoda leczenia znaleziona w internecie Was zainteresuje, to zanim to wdrożycie w życie, sprawdźcie jej źródła naukowe, a najlepiej skontaktujcie się z lekarzem. Czytając niektóre wypowiedzi można się załamać, bo albo nic nam nie można robić przy Hashimoto, albo wszystko co nas spotyka złego to też wina chorej tarczycy. Dlatego tak ważna jest umiejętność filtrowania informacji na temat naszego zdrowia, bo Hashimoto to nie wyrok. Mnie jeszcze w niczym ważnym w życiu nie przeszkodziło, przez 15 lat.
Jeśli macie jakieś wątpliwości, czy pytania o Hashimoto i niedoczynność tarczycy to piszcie śmiało. Najlepiej na Instagramie @asia_hashiandme lub facebooku Hashi & Me.
Brak komentarzy