Tarczyca i Hashimoto a alkohol
HASHIMOTO I TARCZYCA

TARCZYCA A ALKOHOL. CZY PRZY HASHIMOTO MOŻNA PIĆ ALKOHOL?

30 grudnia 2022

W ogólnych zaleceniach żywieniowych nie zaleca się spożywania alkoholu. Ja też nie będę się tutaj rozpisywać na temat ogólnego wpływu alkoholu na nasze zdrowie. Jednak zbliżający się Sylwester skłonił mnie do przeanalizowania badań na temat wpływu alkoholu na tarczycę i chorobę Hashimoto.

Tarczyca a alkohol

Na podstawie przeprowadzonych badań można wyciągnąć wnioski, że alkohol ma wpływ na sprzężenie zwrotne hormonów tarczycy T3 i T4 oraz zmniejsza ich stężenie.

Przeprowadzone badania ultrasonograficzne w kontrolnej grupie pacjentów wykazały, że toksyczny wpływ alkoholu widać również w rozmiarze tarczycy. U osób nadużywających alkoholu tarczyca była zdecydowanie mniejsza oraz odnotowano wzrost zwłóknienia tarczycy.

Leki na niedoczynność tarczycy a alkohol

Przestudiowałam całą ulotkę od Euthyroxu (ten lek na co dzień przyjmuję) i nie ma tam żadnej wzmianki o alkoholu i interakcjach lewotyroksyny z tą substancją. Na tej podstawie można wnioskować, że niewielkie spożywanie alkoholu nie ma wpływu na wchłanianie się leków.

Tarczyca a alkohol – dobre informacje

W 2001 roku po przebadaniu 4649 osób stwierdzono, że toksyczne działanie alkoholu na tarczycę może przynosić pewne korzyści i chronić przed rozwojem wola. Na podstawie przeprowadzonych do tej pory badań można też wyciągnąć wnioski, że okazjonalne i w małych ilościach picie alkoholu może zapobiegać rakowi tarczycy.

Jedno z Duńskich badań wykazało również, że umiarkowane spożywanie alkoholu zmniejsza ryzyko zachorowania na autoimmunologiczną niedoczynność tarczycy (podobnie jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia rumieniowatego układowego).

Tarczyca i Hashimoto a alkohol – podsumowanie

Obecnie badań dotyczących wpływu alkoholu na pracę tarczycy jest ciągle nie wiele. Na podstawie już przeprowadzonych można wnioskować, że alkohol spożywany sporadycznie w niewielkich ilościach nie wyrządzi nam dużej krzywdy. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ alkohol to substancja psychoaktywna, która może siać spustoszenie w organizmie człowieka. Zapewne lampka szampana wypita w Sylwestra nie zrobi dużej szkody (pod warunkiem, że nie mamy innych chorób współistniejących), ale trzeba pamiętać, żeby zachować odpowiedni czas od przyjęcia leku.

A jeśli chcecie mieć pewność czy wypity okazjonalnie alkohol nie zaszkodzi waszej tarczycy, to najlepiej zapytajcie o to swojego lekarza. Tam otrzymacie rzetelną odpowiedź zgodną z waszym stanem zdrowia.

Z alkoholem czy bez ja życzę wszystkim szampańskiej zabawy!


Źródła:

  • Interrelationship of hepatic function, thyroid activity and mood status in alcohol-dependent individuals. (2006)
  • Impact of alcohol use on thyroid function. Balhara, Yatan Pal Singh; Deb, Koushik Sinha (2013)
  • Effects of light to moderate alcohol consumption on thyroid volume and thyroid function. (2007)



Wasze opinie i feedback, że korzystacie z moich rad i przewodników sprawiają mi dużo radości, dzięki czemu chce mi się tworzyć jeszcze bardziej (chociaż czasami po pracy na etacie jestem już bardzo zmęczona, o co nie trudno przy Hashimoto). Jeśli korzystacie z moich porad, będzie mi ogromnie miło, jeśli postawicie mi kawę, która da mi jeszcze więcej energii do działania (tak potrzebnej przy Hashimoto). :-)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz