Boże Narodzenie w Anglii
ANGLIA LIFESTYLE PODRÓŻE

JAK OBCHODZI SIĘ BOŻE NARODZENIE W ANGLII?

28 grudnia 2022

Święta Bożego Narodzenia to ważne wydarzenie w każdym chrześcijańskim kraju. Mimo to, że związane są z religią, to w każdym państwie obchodzi się je w trochę inny sposób, ponieważ każdy naród ma własne tradycje. A jak wygląda Boże Narodzenie w Anglii? Zebrałam kilka zwyczajów Anglików i różnic od polskich tradycji.  

Sezon świąteczny w Anglii

Sezon świąteczny w Anglii zaczyna się już 1 listopada. Wtedy w każdym sklepie można oglądać świąteczne wystawy. W pierwszej połowie listopada rozpoczynają się też świąteczne iluminacje w miastach i inne atrakcje np. Winter Wonderland.  1 grudnia w prawie każdym angielskim domu są już świąteczne dekoracje i ubrana choinka. Przy 1 dniu grudnia nie mogę pominąć informacji o kalendarzach adwentowych. W tym kraju są one bardzo popularne, ludzie szukają w sklepach nie tylko tych z czekoladkami, ale również z innymi produktami np. zabawkami.

Przeczytaj o najpiękniejszych świątecznych dekoracjach w Londynie.

Christmas Jumper Day – Dzień Świątecznego Sweterka

Dzień Świątecznego Sweterka to zabawny i dobroczynny dzień. Jest to akcja charytatywna, która od 2012 roku wykorzystuje fenomen swetrów świątecznych i używa ich zabawnej formy do zbierania pieniędzy na potrzeby dzieci żyjących w ubóstwie w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Każdy w tym dniu ubiera się w świąteczny sweter i wpłaca pieniądze na fundację. Umowna kwota to 2 funty (ok. 10 zł). W akcji biorą udział firmy, sklepy, szkoły, urzędy. W tym roku dzień ten był obchodzony 8 grudnia, a za każde wpłacone 2 funty, rząd Wielkiej Brytanii wpłacał 2 funty od siebie. Pieniądze były przeznaczone m.in. na pomoc najmłodszym w Kenii.

Ja lubię świąteczne sweterki i ten dzień w Anglii sprawiał mi dużo radości. W końcu w Świętach Bożego Narodzenia nie można zapomnieć o tych najbardziej potrzebujących.

Boże Narodzenie w Anglii

Według mnie największą różnicą w porównaniu ze świętami w Polsce jest brak Wigilii, która w Polsce ma uroczysty wymiar i jest najważniejszym wydarzeniem. W Anglii 24 grudnia to normalny dzień, nic szczególnego się wtedy nie dzieje. Boże Narodzenie w Anglii świętuje się dopiero 25 grudnia (Christmas Day). Tego dnia dzieci (i nie tylko) rozpakowują pozostawione w nocy przez Mikołaja prezenty, a następnie jedzą rodzinny obiad „Christmas dinner”. Pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia w Anglii wszystko jest pozamykane. W Londynie w tym dniu nie jeździ nawet metro.

Potrawy na Boże Narodzenie w Anglii

W związku z tym, że w Anglii nie obchodzi się Wigilii, to i lista potraw jest zdecydowanie krótsza. Tradycyjnie na świąteczny obiad w Boże Narodzenie spożywa się pieczonego indyka. Deser to zazwyczaj Christmas Pudding, czyli ciemne ciasto mocno nasączone alkoholem z dużą ilością bakalii oraz Mince Pies, czyli babeczki wypełnione słodką masą bakaliową.

26 grudnia – Boxing Day

Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia Anglicy ruszają na zakupy. Boxing Day to data, kiedy rozpoczynają się poświąteczne wyprzedaże (obecnie w wielu sklepach wyprzedaże zaczynają się wcześniej, ale ciągle jest to tradycyjna data). Jeśli chcecie się dowiedzieć, gdzie wybrać się na zakupy w Londynie to odsyłam do tego postu. W związku z szaleństwem zakupów drugi dzień Bożego Narodzenia w Anglii nie jest dniem wolnym dla każdego. Jest to zwykły „bank holiday” (dzień, w którym zamknięte są banki, urzędy i biura, a sklepy są otwarte krócej).

Święta, święta i po świętach

Po tych dwóch dniach Anglicy wracają do swoich codziennych obowiązków. Zaraz po Sylwestrze rozbierają oni choinki, a w miastach wyłączane są świetlne dekoracje. Nawet Winter Wonderland (świąteczne miasteczko i park rozrywki) w Londynie jest zamykane 2 stycznia. Nie ukrywam, że bardzo się zdziwiłam, jak 2 stycznia szłam rano do pracy, a u sąsiadów była już wyrzucona choinka. No cóż, zaczynają wcześniej i kończą wcześniej.

Co myślicie o takich zwyczajach świątecznych? Chcielibyście wprowadzić coś do naszej kultury? Ja  uważam, że ciekawy mógłby być dzień świątecznego sweterka, ale nie oddałabym nic za naszą Wigilię.

Dajcie znać w komentarzach co tym myślicie.

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz