Jak wykryć Hashimoto i niedoczynność tarczycy
HASHIMOTO I TARCZYCA

JAK WYKRYĆ HASHIMOTO I NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY? NAJWAŻNIEJSZE BADANIA.

19 listopada 2020

Choroby tarczycy objawiają się na wiele sposobów. Objawy te często są niejednoznaczne i mogą nie być kojarzone z żadną chorobą np. zmęczenie. Problemy z tarczycą na początku mogą również w ogóle nie dawać o sobie znać. Wielokrotnie podczas rozmów ze znajomymi zdarza się, że ktoś może mieć problem z tarczycą, ale żaden lekarz nie zlecił mu badań w tym kierunku. Zebrałam podstawowe badania diagnostyczne w kierunku Hashimoto i niedoczynności tarczycy, jakie zapewne zleci Wam endokrynolog na pierwszej wizycie. Jeśli chcecie sami sprawdzić czy wasze wyniki są w normie, to badania z krwi bez problemu możecie wykonać w prywatnym laboratorium bez skierowania.

Zazwyczaj, aby wykryć Hashimoto i niedoczynność tarczycy wykonuje się 5 badań diagnostycznych z krwi oraz USG tarczycy.

Hormony

  1. TSH to hormon stymulujący pracę tarczycy (ang. thyroid stymulating hormone) wytwarzany oraz kontrolowany przez przysadkę mózgową. Jest to jeden z pierwszych wskaźników, którego oznaczenie zlecają lekarze w celu rozpoznania chorób tarczycy. Podwyższony poziom tego hormonu może świadczyć o niedoczynności tarczycy, a wynik poniżej normy o jej nadczynności.
  2. FT4 oznacza stężenie wolnej tyroksyny we krwi. Tyroksyna (T4) to hormon tarczycy, który wpływa na ogólny metabolizm organizmu.
  3. FT3 to trijodotyronina, a dokładnie badanie to oznacza wolną frakcję trijodotyroniny (T3). Hormon ten tak samo, jak T4 jest wytwarzany przez tarczycę.

    Powyższe 3 hormony zazwyczaj oznacza i interpretuje się jednocześnie.

Przeciwciała

  1. aTPO są to przeciwciała, które produkuje nasz układ immunologiczny do walki z naszą tarczycą w momencie, kiedy rozpoznaje jej komórki jako wrogie. Prowadzi to do uszkodzenia tarczycy, co może skutkować jej niedoczynnością i/lub chorobą Hashimoto. Przy chorobie Hashimoto przeciwciała aTPO najprawdopodobniej już pozostaną na wysokim poziomie.
  2. aTG (Anty-TG) są to przeciwciała przeciwtarczycowe, które mają na celu działanie skierowane przeciwko produkowanej przez tarczycę tyreoglobulinie, która bierze udział w syntezie hormonów tarczycy T4 i T3.

USG tarczycy

  1. Badanie ultrasonograficzne pokazuje stan, strukturę i rozmiar tarczycy oraz przytarczyc. Badanie USG też potwierdzi czy mamy chorobę Hashimoto, oraz czy na naszej tarczycy znajdują się guzki. Niestety nie wiem, czy to badanie można wykonać bez skierowania.

Jeżeli zdecydujecie się na wykonanie badań na własną rękę w prywatnym laboratorium i zobaczycie jakiekolwiek odchylenia od norm, powinniście od razu udać się do endokrynologa. Rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie choroby może sprawić, że nigdy nie zauważy się u siebie najgorszych jej objawów. Jeżeli wasze wyniki są w normie, ale i tak macie objawy typowe dla chorób tarczycy, to również warto wybrać się do specjalisty. Lekarz morze zlecieć dodatkowe badania m.in. rezonans przysadki mózgowej, zestaw badań na witaminy i minerały czy testy wykrywające inne choroby autoimmunologiczne, które idą w parze z Hashimoto.

Pamiętajcie jednak o zachowaniu spokoju. Stres wpływa bardzo niekorzystnie na tarczycę i wyniki hormonów, o czym pisałam tutaj, a samo Hashimoto to nie wyrok!

WAŻNE!
Powyższe informacje zebrałam na własnym doświadczeniu przez ponad 12 lat mojej choroby od specjalistów endokrynologii. Badania te zlecał mi niemal każdy lekarz, do którego trafiałam i który nie znał historii mojej choroby lub które musiałam robić podczas leczenia w celu pogłębionej diagnostyki. Nie jestem jednak lekarzem i nie zachęcam do leczenia się na własną rękę. Ten tekst ma jedynie zachęcić do badania się i ewentualnie przyspieszyć diagnozę oraz zmotywować do wizyty u specjalisty. Nigdy nie powinno się zaczynać leczenia na podstawie informacji przeczytanych w intrenecie bez konsultacji z lekarzem.

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz