Zastanawiasz się, czy warto jechać do Zakopanego zimą, jeśli nie jeździsz na nartach lub snowboardzie? Ten post jest dla Ciebie, ponieważ Zakopane to nie tylko stoki narciarskie, ale przede wszystkich ciekawe miasto i dużo pięknych punktów widokowych w okolicy.
Zakopane uważane jest za zimową stolicę Polski. I w ogóle mnie to nie dziwi. Wybrałam się tam na koniec lutego i pomimo trwającej pandemii koronawirusa i wielu obostrzeń z tym związanych bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Dodam, że był to mój pierwszy raz w górach w czasie zimy (zresztą bardzo często podkreślam, że ja czuję się lepiej nad morzem i kiedy jest ciepło). Moim zdaniem Zakopane jest idealnym miejscem dla lubiących spacery. O tym, jak ja lubię tę formę ruchu, możecie przeczytać tutaj.
Po górach nigdy dużo też nie chodziłam. Jestem po prostu górską amatorką. Mimo to jest kilka miejsc, które mnie urzekły i które Wam polecam. Poniżej znajdziecie miejsca, które na pewno warto odwiedzić w Zakopanem. Nie tylko zimą. Miejsca osiągalne dla każdego.
6 rzeczy, które trzeba zrobić w Zakopanem
- Spacer po Krupówkach, czyli najbardziej reprezentatywnej ulicy w Zakopanem. To przy niej znajdują się sklepy z pamiątkami, modne butiki i najlepsze restauracje. Spacer w nowym miejscu to idealny sposób na jego poznanie, o czym pisałam w tym poście.
- Wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Ze szczytu można podziwiać piękny widok na ośnieżone Tatry. Wytrwalsi mogą tam wejść, ponieważ na szczyt prowadzi kilka szlaków o różnym poziome zaawansowania. Pamiętajcie, że na szczycie jest dużo zimniej niż na dole oraz zazwyczaj jest silny wiatr i trzeba zabrać ze sobą ciepłą kurtkę nawet w słoneczny dzień. Ważne też są wygodne buty, ponieważ na szczycie jest ślisko. Może to się wydawać oczywiste, ale ja trafiłam na dość ciepłą pogodę jak na luty, ponieważ na dole było ok. 12 stopni Celsjusza i słońce, co spowodowało, że ludzie wjeżdżali na szczyt w samych bluzach i nie byli w stanie zbyt długo podziwiać pięknych widoków.
- Spacer nad Morskie Oko. Trzeba przejść ok. 8 km, żeby podziwiać największe, ale i najpiękniejsze jezioro w Tatrach.
- Wjazd kolejką na Gubałówkę, czyli wzgórze w północno-zachodniej części Zakopanego. Z góry roztacza się piękny widok na panoramę Zakopanego (robi wrażenie również wieczorem, kiedy miasto jest oświetlone) oraz na tatrzańskie szczyty. Zimą na tarasie widokowym jest piękna iluminacja świetlna „Kraina Światła na Gubałówce”, której początek widać jeszcze na dole przy wejściu do kolejki. Światełka to nie tylko frajda dla najmłodszych, uwierzcie mi, że wspaniale jest pić grzane wino na gwarnej i rozświetlonej Gubałówce, a do tego z widokiem na zimową stolicę Polski.
- Objadanie się oscypkami z żurawiną i innymi pysznościami popijając je grzańcem. Hmm tutaj chyba komentarz jest zbędny. Jesteście już głodni?
- Wizyta w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Kościół robi ogromne wrażenie, jest on pięknie wykończony, gdzie styl góralski przeplata się ze współczesnością. Cały teren jest zadbany, a za kościołem znajduje się park, z którego można podziwiać piękne widoki.
Wskazówka
Bilety na Kaparowy Wierch oraz Gubałówkę można kupić wcześniej na stronie internetowej PKL. Unikniecie wtedy stania w długich kolejkach. Na Kaparowy Wierch należy kupić bilet z dużym wyprzedzeniem (ok. tydzień wcześniej), nie ma możliwości kupienia biletów online tego samego dnia. Ja wiedziałam o możliwości kupienia biletów przez internet, ale niestety chciałam to zrobić rano w dniu, kiedy się tam wybierałam. Nie bądźcie jak ja! Chyba że macie ochotę stać dwie godziny w kolejce. 😉 Bilet kupiony przez internet jest trochę droższy, ale ciągle uważam, że warto. W końcu zyskujemy więcej czasu.
Dodalibyście jeszcze coś do tej listy dla górskich amatorów? Dajcie znać w komentarzach, może wspólnie stworzymy przewodnik dla początkujących.
Brak komentarzy